Użytkownik: Hasło:
zapamiętaj Zapomniałem hasłaZarejestruj się!
Kongregacja Odpowiedzialnych 2014, sobota, nieszpory
Benedykt XVI o potrzebie głoszenia Ewangelii językiem "kultury cyfrowej" Opublikowany w: DKS
Opublikowany przez: tstempko dnia 1.03.2011, 11:06:22 (925 odsłon) |

Refleksję nad rozumianym w szerokim, nie tylko dosłownym sensie "językiem" nowych mediów podjął Benedykt XVI, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Środków  Społecznego Przekazu. Podkreślił wielkie znaczenie pracy tej dykasterii nad zgłębianiem "kultury cyfrowej" celem lepszego uświadomienia sobie związanych z nią wyzwań.

- Nie chodzi tylko o wyrażanie ewangelicznego orędzia dzisiejszym językiem - mówił Ojciec Święty. - Trzeba mieć odwagę głębszego przemyślenia, tak jak w innych epokach, relacji między wiarą, życiem Kościoła a przemianami przeżywanymi przez człowieka. Jest to  wysiłek, by pomóc mającym odpowiedzialność w Kościele rozumieć, interpretować i mówić "nowym językiem" mediów ze względów duszpasterskich, w dialogu ze współczesnym światem, pytając: jakie wyzwania, pytania i żądania stawia tzw. "myślenie cyfrowe" wierze  i teologii?

Zauważył, że "świat przekazu interesuje całe kulturalne, społeczne i duchowe uniwersum osoby ludzkiej. Jeśli nowe <<języki>> wpływają na sposób myślenia i życia, dotyczy to w jakiś sposób także świata wiary, jej rozumienia i wyrażania. Teologia zgodnie z klasyczną  definicją jest rozumieniem wiary i dobrze wiemy, że rozumienie, pojęte jako przemyślane, krytyczne poznawanie, nie jest obce trwającym obecnie przemianom kulturowym".

Kultura cyfrowa zaś "stawia nowe wyzwania naszej zdolności używania i słuchania języka symbolicznego mówiącego o transcendencji. Sam Jezus w głoszeniu Królestwa umiał stosować elementy kultury i środowiska swoich czasów: trzoda, pole, uczta, ziarno itd. Dziś  jesteśmy wezwani, by odkrywać, również w kulturze cyfrowej, znaczące dla ludzi symbole i metafory, które mogą pomóc mówić o Królestwie Bożym człowiekowi współczesnemu".

Papież zwrócił uwagę na coraz ściślejszą dziś relację między człowiekiem a maszynami, takimi jak komputer czy telefon komórkowy. Podkreślił, że technika ma wyrażać panowanie ducha nad materią. Odwołanie się do wartości duchowych pozwoli rozwijać komunikowanie naprawdę ludzkie, które zgodnie z wolą Boga jest zawsze związane z dialogiem i odpowiedzialnością.

Benedykt XVI przypomniał też postać wielkiego komunikatora, jakim było. Matteo Ricci SJ, którego 400. rocznicę śmierci niedawno obchodziliśmy. Ten głosiciel Ewangelii w Chinach epoki nowożytnej szerząc Chrystusowe orędzie zawsze uwzględniał osobę, jej kontekst kulturowy i filozoficzny oraz język. Przyjmując wszystko to, co pozytywne w jej tradycji, dawał możność ożywienia tego i podniesienia poprzez mądrość i prawdę Chrystusa - zauważył papież.

RV / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna

Wersja do wydrukowania Utwórz dokument .pdf z tego artykułu