Użytkownik: Hasło:
zapamiętaj Zapomniałem hasłaZarejestruj się!
Powakacyjny Dzień Wspólnoty 2013-09
"Otwórzcie serca" - postęp prac nad nowym wydaniem Opublikowany w: D.Muzyczna
Opublikowany przez: cyberkaczor dnia 13.02.2013, 22:14:56 (2022 odsłon) |
D.Muzyczna

Śpiewnik "Otwórzcie serca" byOtwórzcie sercał tworzony siłami wspólnej diakonii muzycznej Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Ostatnie, czyli siódme wydanie, powstało w 1996  roku. Od tego czasu kilkakrotnie próbowaliśmy przygotować nowe wydanie, uzupełnione o wiele nowości, ale z różnych przyczyn się to nie udawało.

Obecne wydanie powstaje znów siłami dwóch diecezji pod osobistą opieką moderatorów diecezjalnych, ks. Marka Sędka oraz ks. Pawła Witkowskiego. Ważny jest też udział odpowiedzialnych za diakonie muzyczne naszych diecezji: Małgosi Mandeckiej (diec. praska), Sylwii Tkacz (archidiec. warszawska) i Tomka Romanowskiego (diec. praska - DK).

Śpiewnik ma być pomocą dla animatorów muzycznych, posługujących w Ruchu naszych obu warszawskich diecezji. Jest on zbiorem tekstów pieśni i piosenek, uzupełnionym o akordy do akompaniamentu na gitarze klasycznej, czyli nadal głównego instrumentu, wykorzystywanego przez oazowiczów. Dla animatorów muzycznych jest to dodatek do podstawowego liturgicznego śpiewnika Ruchu "Exultate Deo" oraz innych zbiorów tekstów i nut, które są znane i używane (np. śpiewniki "Niepojęta Trójco", "Pieśni Chwały", "Śpiewnik kościelny" ks. Siedleckiego i inne). Jest to także próba zebrania tekstów wielu śpiewów w jednym woluminie.

Na początku prac nad nowym wydaniem śpiewnika założono, że równolegle z wersją klasyczną (papierową) powstanie wersja elektroniczna, w którymś z popularnych formatów dla e-książek.

Praca nad śpiewnikiem została podzielona na kilka etapów, przy czym niektóre są wykonywane równolegle:

1. dopisanie akordów wszystkich śpiewów z poprzedniego wydania do tekstów w formacie pozwalającym na modyfikację formatowania (wybrano system LaTeX do składu);

2. weryfikacja poprawności tekstów i akordów z poprzedniego wydania, poprawienie tego,  jest to niezbędne;

3. wyszukanie śpiewów z poprzedniego wydania, które nie są używane i których usunięcie ze śpiewnika będzie uzasadnione,

4. opracowanie listy nowych śpiewów, które powinny zostać wprowadzone do śpiewnika, z uwzględnieniem ograniczonej objętości wersji papierowej;

5. weryfikacja poprawności posiadanych tekstów oraz melodii i akordów nowych śpiewów (ustalenie źródeł, ustalenie wersji);

6. wpisanie tekstów i akordów nowych śpiewów;

7. redakcja ostateczna rozmieszczenia akordów oraz rozmieszczenia tekstów śpiewów na stronach (skład i łamanie);

8. korekta.

Aktualnie trwają prace nad punktami 1, 3, 4 i 5.

We wpisywanie akordów jest zaangażowanych obecnie około 20 osób z obu diecezji. Do dnia 10 lutego (niedziela) wpisano akordy do 370 spośród 779 śpiewów z poprzedniego wydania śpiewnika. Jeżeli zapał wykonawców nie minie, to całość będzie wpisana nie później, niż przed końcem lutego.

Ewa i Andrzej Chmielniakowie

-----------------

Przypominamy o konkursie na okładkę nowego wydania śpiewnika "Otwórzcie serca"

Wersja do wydrukowania Utwórz dokument .pdf z tego artykułu