wielki-post-chleb-wodaNiektórych zapewne zdziwi tytuł mojego dzisiejszego pisania. Różni ludzie różnie mogą odczytać te skróty. W tym tekście oznaczają one: KO – Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie i WP – Wielki Post.

Półtora tygodnia temu odbyła się na Jasnej Górze Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu, którego jesteśmy uczestnikami. Byli na niej obecni przedstawiciele naszej diecezji. Większość nie była, ale może posłuchać wypowiedzi z KO. Radio FOS-ZOE codziennie retransmituje wypowiedzi z Kongregacji pod linkiem: http://radio.oaza.pl/kongregacja-od-niedzieli-do-niedzieli/. Dla lepszego rozeznania warto zajrzeć do planu KO: http://www.oaza.pl/dokument.php?id=4481 .

To już było, ale warto do tego wracać. Dziś zaś rozpoczyna się Wielki Post. Rozpoczyna się Czas Paschalny, którego centrum jest Triduum Paschalne. Wielki Post przygotowuje nas do dobrego przeżycia Triduum. Właściwie Wielki Post to są rekolekcje. Teksty liturgiczne są specjalne na każdy dzień.

Jak przeżyć ten czas w rodzinie?

Dziś przyjmujemy na głowy popiół, który przypomina znikomość i przemijalność naszego życia. „Pamiętaj człowieku, że prochem jesteś i w proch się obrócisz.” Ale popiół jest także wezwaniem do nawrócenia. Nie jesteśmy tylko popiołem. Od momentu Chrztu Świętego mamy w sobie Ducha Świętego, który wskrzesił Jezusa. Nas też wskrzesi, jeśli upodobnimy się do Jezusa. Potrzeba więc nawrócenia. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.”

Co jest najważniejsze w Wielkim Poście?

Dzisiaj w drugim czytaniu Apostoł Paweł nas wzywa: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem.” Być pojednanym z Bogiem. Być w stanie łaski uświęcającej. Przeżyć Wielki Post w stanie łaski. To jest najważniejsze, bo wtedy łaska może w nas działać, Bóg może w nas działać. Dlatego do spowiedzi nie idziemy tylko przed Wielkanocą, ale rozpoczynamy Wielki Post spowiedzią i przez cały czas jesteśmy w łączności z Bogiem. To jest najważniejsze.
Modlitwa, post, jałmużna. Uczynki miłości. Zadanie na Wielki Post.

„Nie mam czasu na modlitwę.” W Wielkim Poście można ograniczyć telewizję, komputer, niekonieczne spotkania itp., a czas przeznaczyć na modlitwę.

Post, czyli odmówić sobie czegoś, a to, co się zyska przeznaczyć dla Boga i bliźnich. Np. odmawiam sobie słodyczy, a pieniądze zaoszczędzone przeznaczam na pomoc potrzebującym. Odmawiam sobie jakiejś przyjemności, a czas zaoszczędzony przeznaczam na modlitwę wstawienniczą za kogoś, albo na spędzenie czasu w rodzinie, z dziećmi.

Jałmużna to nie tylko pieniądze, czy inne dobra materialne, to także czas, dobre słowo, uśmiech, pomoc itp.

Do najbliższej niedzieli powinno się zrobić postanowienie wielkopostne. Rozważyć, co zrobię, aby się umartwić, czyli jak będę praktykował modlitwę, post, jałmużnę.

W Wielkim Poście prowadzi nas Słowo Boże, dlatego karmienie się Słowem Bożym jest rzeczą istotną. „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które wychodzi z ust Bożych.”

To kilka uwag odnośnie przeżywania Wielkiego Postu.

ks. Andrzej Pawlak

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności